Thermaltake ARMOR+ VH6000BWS 25CM FAN Window Full Tower 10 PCI Slot - Black
Thermaltake ARMOR+ VH6000BWS 25CM FAN Window Full Tower 10 PCI Slot - Black Now Available!
Rating: 4.6 | Thermaltake ARMOR+ VH6000BWS 25CM FAN Window Full Tower 10 PCI Slot - Black
ASIN : B00121UV1E
In Stock. Ships from and sold by Amazon.com
Order Thermaltake ARMOR+ VH6000BWS 25CM FAN Window Full Tower 10 PCI Slot - Black
Thermaltake ARMOR+ VH6000BWS 25CM FAN Window Full Tower 10 PCI Slot - Black Overview
Product Description
Key Features Enclosure Color Black Regular 5.25" Bays 7 Regular External 3.5" Bays 1 Motherboard I/O Expansion Slots Up to 10 Regular 3.5" Bays 7 Warranty 3 Years Motherboard Supported up to Form Factor 12" x 9.6" (ATX), 9.6" x 9.6" (Micro ATX) , 12" x 13" (Extend ATX) Chassis Type Super Tower Front Ports E-SATA connector, USB 2.0 x 4, IEEE 1394 Firewire, HD-Audio Weight 37 lbs Dimensions WxDxH 245 x 625 x 600 mm Detail Specifications Features -- Optimized design for both liquid cooling and air cooling system -- Sliding hood with toolbox on top. (Upgradable to LCS.) -- 10 PCI slots design for quad-graphic card configuration -- Tool free design for 5.25" device and PCI slot. -- Sliding motherboard tray -- Independent thermal management for CPU, VGA & HDD. -- Cable management system for better cable routing and internal air flow -- Evolutionary adjustable PSU supporting bridge -- MicroATX, ATX, Extend-ATX supported Specifications Case Type -- Super Tower Side Panel -- Transparent window Sliding Motherboard Tray -- Yes Cable Management -- Yes Sliding hood -- Yes Adjustable PSU bridge -- Yes Material -- Front door: Aluminum/ Chassis: 1.0mm SECC =